12:44 20.12.2017

Мінфін здивований поспішністю судових рішень за позовами екс-власників Приватбанку

3 min read

Міністерство фінансів України здивоване поспішністю винесення судових рішень за позовами екс-власників Приватбанку (Київ) до держави, що заперечують правомірність націоналізації фінустанови.

"Власники та пов'язані з ними особи подали на території України 360 позовів, що оскаржують націоналізацію у той чи інший спосіб. Якщо поглянути на динаміку позовів, поданих державою, прогрес майже відсутній. Що стосується позовів проти держави, то там така завидна активність! І перша інстанція пройшла швидко, і апеляційний суд ... Це викликає безліч запитань", - сказав глава міністерства Олександр Данилюк на прес-конференції в Києві у вівторок.

Міністр також висловив здивування з приводу відкриття судових проваджень щодо радників міністерства, залучених для виявлення зловживань з боку екс-власників Приватбанку.

"Проти них порушені справи і чомусь за ними все так само разюче швидко просувається", - збентежений О.Данилюк.

У свою чергу, перший заступник міністра фінансів, член наглядової ради ПриватБанку Оксана Маркарова запевнила у наявності в держави інструментів для захисту своїх інтересів у провадження, де вже ухвалені певні рішення, і повідомила про намір використовувати їх аж до фінальної судової інстанції.

Вона також нагадала, що всі збитки держави під час націоналізації зазначеної фінустанови були підтверджені незалежним аудитором.

"Є процедура, згідно з якою аудитори підтвердили негативно класифіковані активи і загалом втрати, пов'язані з попередніми власниками: це ті ж понад 90% кредитного портфеля, як і зазначалося", - сказала О.Маркарова.

Як заявив О.Данилюк, держава домагатиметься повного відшкодування своїх втрат колишніми власниками ПриватБанку, наголосивши: "Це наша принципова позиція".

Як повідомлялося, 18 грудня 2016 року уряд за пропозицією НБУ і акціонерів ПриватБанку, найбільшими з яких на той момент були Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов, прийняв рішення про націоналізацію цієї найбільшої на українському ринку фінустанови. Держава отримала 100% в його капіталі, ПриватБанк було докапіталізовано на суму 116,8 млрд грн.

Наприкінці червня 2017 року Кабмін на підставі висновків незалежного аудитора Ernst & Young вирішив докапіталізувати ПриватБанк ще на 38,565 млрд грн для виконання ним економічних нормативів.

Коломойський і Боголюбов у листі до прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана від 16 грудня 2016 року із проханням придбати акції банку і прийняти позитивне рішення щодо його подальшої капіталізації, зобов'язалися реструктуризувати до 1 липня 2017 року залучені через пов'язаних осіб у банку кредити. При цьому, зазначений термін міг бути продовжений до 1 січня 2018 року, у разі реструктуризації до 1 липня 2017 року 75% від основної суми відповідних кредитів.

Для проведення переговорів про реструктуризацію ПриватБанк залучив консорціум міжнародних компаній на чолі з Rothschild&Co, до складу якого також входять ТОВ "Ернст енд Янг" (EY) і ТОВ "Фінпоінт" (FinPoint).

Згідно з фінансовим звітом ПриватБанку, сума операцій банку з пов'язаними особами до кінця 2016 року становила загалом 9,98 млрд грн. Водночас, у звіті міститься застереження, що компанія EY не змогла отримати прийнятні докази у достатній кількості про операції з пов'язаними особами за період з 1 січня 2016 року до 19 грудня 2016 року. Таким чином, компанія не може визначити достовірність цієї суми.

Зазначена сума була визначена виключно на підставі звітності, котра формувалася колишнім менеджментом банку до його націоналізації. Реальний обсяг операцій з пов'язаними особами мав встановити форензик аудит.

За даними екс-глави правління ПриватБанку Олександра Шлапака, реальний обсяг кредитів пов'язаним особам станом на 1 січня 2017 року становив 190 млрд грн, або 97% загального кредитного портфеля фінустанови.

За його словами, валова заборгованість за цим портфелем, яка також передбачає стягненню відсотків, становила 198,4 млрд грн.

ПриватБанк умовно розділив цей портфель на чотири групи: трансформовані кредити, валова заборгованість за якими становила 132,8 млрд грн, лізинговий портфель - майже на 15 млрд грн, на таку ж суму кредити, які видавалися на Кіпрі, і четверта група – кредити, пов'язані з корпоративними клієнтами банку на суму 36,2 млрд грн.

AD
AD
AD
AD