Інтерфакс-Україна
11:12 05.02.2025

Нова редакція законопроєкту про ХАЕС-3, 4 знімає всі зауваження та протиріччя – глава Міненерго

3 хв читати
Нова редакція законопроєкту про ХАЕС-3, 4 знімає всі зауваження та протиріччя – глава Міненерго

Оновлений проєкт закону, який дасть старт добудові двох енергоблоків Хмельницької АЕС, зняв всі зауваження і протиріччя, які виникали у депутатів щодо першої редакції, вважає міністр енергетики Герман Галущенко.

"Ми поправили законопроєкт. Він пройшов енергокомітет. Мені здається, що його редакція знімає всі, скажімо так, хвилювання. А тепер питання, проголосує парламент чи не проголосує. А це питання, чи потрібна Україні генерація, чи ми будемо жити в дефіциті електроенергії. Ось і все", – сказав міністр в бліцінтерв’ю агентству "Інтерфакс-Україна", відповідаючи на запитання, як він збирається далі працювати з парламентом для просування добудови ХАЕС-3, 4.

За його словами, Болгарія навряд чи продовжить Україні дозвіл на купівлю реакторних установок, який спливає 11 березня, якщо закон не буде проголосовано.

"На жаль, там сьогодні інша коаліція в парламенті, і там є проросійська історія. І однією з вимог, я так розумію, було те, що вони не продовжують цей дозвіл. Тому сьогодні все в руках українського парламенту. Якщо він прийме закон, то будемо з двома плюс ГВт генерації. Не прийме – не будемо", – наголосив Галущенко.

Він додав, що останнім часом виникло дуже багато маніпуляцій навколо цього закону.

"Але в мене єдиний інтерес – щоб у державі не було дефіциту електроенергії. Коли ці блоки запустяться, найімовірніше, навіть не я буду ту червону стрічку перерізати. Але питання не про мене, а про те, що це державі потрібно. Якщо відносно мене в Раді реєструють постанову про звільнення з поясненням "за фаворитизм атомної енергетики", так, там так і написано, то я цим пишаюся. Тому що весь світ рухається в цьому напрямку", – зазначив міністр.

Як повідомлялося, під час виступу у парламенті в січні глава Міненерго Герман Галущенко повідомив, що Україна вже витратила всередині 90-х, на ХАЕС-3,4 приблизно $2,5 млрд.

На терміновому засіданні 16 січня комітет Верховної Ради з питань енергетики та ЖКП підтримав законопроєкт, яким, зокрема, надається дозвіл НАЕК "Енергоатом" придбати у Болгарії обладнання, необхідне для будівництва блоків №3 і 4 ХАЕС.

Для цього енергокомітет запропонував Раді проголосувати за законопроєкт №11392 від 2 липня 2024 року, але зі значними змінами. Цей законопроєкт авторства голови енергокомітету Андрія Геруса передбачав внесення змін до законів, що стосуються ринку е/е, зокрема, стосовно спрощення приєднань до мереж. До другого читання до нього було подано 266 правок, частину з яких уже прийнято під час голосування законопроєкту №9381 в цілому 14 січня.

Комітет усі ці правки запропонував анулювати, як і текст законопроєкту, і подав нові, які стосуються ХАЕС-3,4.

Втім, законопроєкт так і не був розглянутий в останній сесійний день січня.

Згідно із затвердженим розпорядженням Кабміну від 26 липня 2018 року №579-р техніко-економічним обґрунтуванням "Будівництво енергоблоків №№ 3,4 Хмельницької АЕС", загальна кошторисна вартість будівництва у цінах станом на 5 травня 2017 року, в тому числі будівельні роботи, устаткування, меблі та інвентар, решта витрат, становить 72,34 млрд грн. Крім того, вартість першого завантаження ядерного палива становить 4,47 млрд грн.

На закупівлю обладнання у Болгарії потрібно щонайменше EUR600 млн. Урядовий законопроєкт №11146 від 3 квітня 2024 року про добудову ХАЕС-3, 4 кілька разів знімався з розгляду парламенту через відсутність голосів. Одним із аргументів проти було саме використання обладнання "Росатома" як представника країни-агресора, претензії до його якості та застарілості технології. Без закону здійснювати будівництво таких блоків неможливо.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

IFC має в Україні проєкти в розробці на найближчі 18 місяців на $3 млрд

Валютний контроль НБУ ускладнює міжнародні угоди та стримує M&A – думка

Україна в 2024р увійшла до трійки найбільших експортерів агропродукції до ЄС

ЄБРР готує кредит "Укрнафті" під держгарантію на проєкт когенераційної ТЕЦ до 250 МВт

ТРЦ "Скриня" біля залізничного вокзалу Львова під час реконструкції збільшить свою площу вшестеро

"Астарта" та IFC підписали кредитну угоду на $40 млн для будівництва заводу соєвого концентрату

"Київтеплоенерго" за місяць гідравлічних випробувань виявило й усунуло 400 пошкоджень

Банки можуть пом’якшити ліміти на Р2Р перекази після створення реєстру дропів – НАБУ

Україні потрібне продовження взаємовигідних умов торгівлі агротоварами з ЄС – міністр агрополітики

Шмигаль очікує від нового керівника "Нафтогаза" Корецького нарощення українського газовидобутку

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА