17:01 05.02.2025

Автор ВІТАЛІЙ КОВАЛЬ

Український агроекспорт: від стійкості до стратегічного зростання

3 хв читати
Український агроекспорт: від стійкості до стратегічного зростання

 Віталій Коваль, міністр Мінагрополітики та продовольства України

 

Агропродовольчий сектор в Україні - це не лише забезпечення внутрішнього ринку, це ще й суттєва частка експортних надходжень. В 2024 році загальний експорт України становив 41,6 мільярдів доларів, з яких 24,6 мільярдів доларів забезпечив саме експорт агропродовольчої продукції. Це 59% від загального експорту, завдяки чому вдається підтримувати національні резерви, курс гривні, а отже – стримувати інфляцію в країні.

Нарощення обсягів експорту під час війни

Не дивлячись на всі перепони військового часу, українським аграріям вдається нарощувати обсяги експорту. У порівнянні з 2023-м роком, обсяг аграрного експорту зріс на 12,5%, або на 2,7 мільярди доларів. Не в останню чергу такий ріст забезпечило зростання обсягів одних з найбільших категорій аграрного експорту – зернових (зростання на 1,1 млрд дол.) та олійних (зростання на 0,5 млрд дол.) культур.

Висока додана вартість – майбутнє українського агроекспорту

Але минулорічні цифри експорту говорять нам про те, що в Україні є суттєвий потенціал для зростання секторів з високою доданою вартістю та відходу від традиційної моделі сільського господарства, сфокусованої на зернових і олійних культурах. Так, обсяги експорту мʼясної продукції за рік зросли на 18% та вперше перевищили показник в 1 млрд дол. Категорія молочних продуктів, яєць та меду зросла на 22%, з 0,4 до 0,5 млрд дол. Обсяг експорту овочів та їх продуктів переробки за рік зріс на вражаючі 53%, з 0,3 до 0,5 млрд дол.

Розвиток нішевих секторів

Загалом зростання аграрного сектору є стійким та відбувається практично в усіх секторах агрокомплексу – з 24 категорій агропродовольчих товарів обсяги експорту зросли в 20 категоріях. Це свідчить про те, що в України є величезний потенціал для розвитку тих секторів, які наразі вважаються нішевими. Але саме за рахунок колосального зростання обсягів експорту по цим категоріям та магії складних відсотків – ті сектори, які наразі вважаються нішевими, у перспективі найближчих 5-10 років можуть зайняти суттєву частку українського агроекспорту.

Географічна структура експорту

Окремої уваги також заслуговує і географічна структура експорту. Після початку повномасштабного вторгнення суттєву частку в загальному експорті агропродукції складає ЄС. За підсумками 2024 року ця частка складає 52%, але у порівнянні з 2023 роком вона скоротилась на 4,8 відсоткових пункти завдяки активному розвитку інших експортних напрямків.

Нові експортні ринки

Станом на сьогодні, окрім країн ЄС найбільш розвинутими експортними напрямками для аграрної продукції з України є Близький Схід (з загальним обсягом експорту в 3,5 млрд дол.), країни Африки (2,6 млрд дол.), Південно-Східна Азія (2,2 млрд) та Азія (1,8 млрд). Для багатьох країн цих регіонів продовольча безпека є критично важливим питанням, а поставки української продукції мають стратегічне значення.

Стратегічний розвиток українського агроекспорту

Таким чином, агропродовольчий сектор України демонструє не лише стійкість у військовий час, а й здатність до адаптації та стратегічного розвитку. Розширення експортних напрямків, розвиток експорту продуктів із високою доданою вартістю та активна роль у вирішенні глобальних викликів, таких як продовольча безпека, забезпечують Україні не лише економічну стабільність, але й вагомий внесок у міжнародну співпрацю. Майбутнє українського агроекспорту — це шлях до трансформації, де інновації, сталий розвиток та партнерство з міжнародною спільнотою стануть запорукою нових досягнень.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

МАКСИМ АГЄЄВ

Хмарне питання: чи виграє Україна від розміщення своїх державних сервісів та даних за кордоном?

НАТАЛІЯ АЛЮШИНА

Чинники управлінської спроможності. Чому вчать три роки війни в Україні

ВАЛЕРІЙ КОНДРАТЮК

Від "стамбульських угод" до російсько-американських перемовин в Ер-Ріяді

РОКСОЛАНА СТЕФАНИШИН

Від вояцтва до новаторства: британська модель працевлаштування ветеранів як взірець для України

СЕРГІЙ МАГЕРА

Російські “сигнали до миру”: удар по ЧАЕС та новий рівень ескалації

АНДРІЙ ДОРОШЕНКО

Генеричні препарати – що це таке та чи можна їм довіряти своє здоров’я?

АЛЛА ЦИМАНОВСЬКА

"Правило Болар": як воно вплине на українські та іноземні фармкомпанії?

ОЛЕКСАНДР КРАМАРЕНКО

Трохи сподівань та цифр про поштовий банк

ВОЛОДИМИР БОРЕЙКО

Навіщо Міндовкілля розробляє Концепцію розвитку мисливства? Щоб краще вбивати тварин?

ОКСАНА ГЕРОНТЬЄВА

Трибунал для Путіна: "шашечки" чи їхати

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА