16:06 16.10.2024

Автор ОКСАНА ГЕРОНТЬЄВА

Гаага українських сподівань

3 хв читати
Гаага українських сподівань

Оксана Геронтьєва, кореспондент агентства "Інтерфакс-Україна"

Якщо Володимир Путін приїде в Бразилію для участі в саміті G-20 у листопаді, і ця країна-підписант Римського статуту повторить монгольський "подвиг", приймаючи російського керманича килимовими доріжками замість кайданків, віра українців в міжнародне правосуддя може розбитися вщент. Тоді міжнародні судові інституції - Міжнародний кримінальний суд (МКС), зокрема - стануть ще однією "зрадою", старанно виплеканою надмірними сподіваннями самих українців.

Міжнародне правосуддя не рефлексуватиме на рефлексії українців, на вимагання "зробіть тут і зараз". Воно просто робитиме свою справу, як робило її завжди: методично, скрупульозно, повільно. Роками, десятиліттями.

Чи буде МКС як автор ордерів на арешт Путіна, Львової-Бєлової на російських генералів "крайнім" у неарешті керівника країни-агресора? В сприйнятті українців як постраждалої сторони – можливо, але аж ніяк не в правовому сенсі. МКС превентивною діяльністю взагалі не займається і може реагувати виключно постфактум, коли країна порушує ті норми і правила, на які з власної доброї волі підписувалася, ратифікуючи Римський статут.

У МКС в цілому немає повноважень "спіймали-доставили-осудили", -все розраховано на рівень притомності країни як держави, до якої приїздить розшукуваний за підозрою у міжнародному злочині. Тобто, у суду немає своєї власної поліції, і в питанні арешту та передачі підозрюваних він може розраховувати виключно на співробітництво держав. А відсутність арешту і відсутність підозрюваного в Гаазі означає відсутність судового розгляду як такого.

До судового розгляду, тобто, до арешту підозрюваного, не буде руху і заявам від постраждалих до МКС. Таким чином, немає сенсу нарікати на бездіяльність суду та поспішати зі зверненнями – такою є процедура. МКС – лише один із гравців на міжнародному правовому полі, який стає активним лише тоді, коли справа матеріалізується. І навіть якщо арешт станеться за 2-3 тижні, пройде ще багато часу перш ніж здійсниться правосуддя. Тож, можна задіяти національні механізми чи звернути увагу на інші міжнародні суди.

Постраждала особа чи країна завжди емоційна і потребує надуваги, вона не схильна сприймати пояснення та аргументи. Менше з тим, страждаюча від війни Україна не є чимось унікальним для Гааги, - українські кейси рівнозначні іншим, по якім відкриті справи чи проходить судовий розгляд.

Історія з притягненням до відповідальності російських воєнних злочинців найвищого рангу - це історія майбутнього. Або теперішнього - за умови дива у вигляді Путіна в Гаазі. І навіть диво має вписатися в норми права, бо незаконне утримання навіть розшукуваного всім світом злочинця - то не про міжнародне право.

МКС - це не про мораль і осуд за жорстокі злочини, а виключно про юридичну дефініцію, правові критерії. Проте Україна, ретельно збираючи всі докази російських злочинів, може не тільки самостійно притягти до відповідальності винних, окрім так званої "трійки" з імунітетом, а й стати рушієм оновлення міжнародного права і недопущення появи путіних у майбутньому.

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

МАКСИМ АГЄЄВ

Хмарне питання: чи виграє Україна від розміщення своїх державних сервісів та даних за кордоном?

НАТАЛІЯ АЛЮШИНА

Чинники управлінської спроможності. Чому вчать три роки війни в Україні

ВАЛЕРІЙ КОНДРАТЮК

Від "стамбульських угод" до російсько-американських перемовин в Ер-Ріяді

РОКСОЛАНА СТЕФАНИШИН

Від вояцтва до новаторства: британська модель працевлаштування ветеранів як взірець для України

СЕРГІЙ МАГЕРА

Російські “сигнали до миру”: удар по ЧАЕС та новий рівень ескалації

АНДРІЙ ДОРОШЕНКО

Генеричні препарати – що це таке та чи можна їм довіряти своє здоров’я?

АЛЛА ЦИМАНОВСЬКА

"Правило Болар": як воно вплине на українські та іноземні фармкомпанії?

ОЛЕКСАНДР КРАМАРЕНКО

Трохи сподівань та цифр про поштовий банк

ВОЛОДИМИР БОРЕЙКО

Навіщо Міндовкілля розробляє Концепцію розвитку мисливства? Щоб краще вбивати тварин?

ІРИНА ДІДЕНКО

Бойові медики у полоні: що важливо знати про права та обов’язки, передбачені міжнародним гуманітарним правом

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА